Paaukok

Gyvų žuvų sąlygos – pasibaisėtinos. Ką apie tai mano Veterinarijos tarnyba?

Kaip rodo gegužę paviešinti kadrai, žuvys maistui laikomos labai prastomis sąlygomis. Deja, tai sisteminė problema, o ne pavieniai atvejai. Kovo pabaigoje, prieš Velykas, „Tušti narvai“ atliko tyrimą prekybos vietose, kuriose parduodamos gyvos žuvys*.

Galimi gyvūnų gerovės pažeidimai užfiksuoti 52-ose iš 70-ies vietų, t.y. 74 % jų. Daugiausia galimų pažeidimų užfiksuota „Maxima“ prekybos centruose – 21-oje iš 22-ų parduotuvių.

Kitą dieną iškart po tyrimo apie pažeidimus pranešėme Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT). Pareikalavome kuo skubiai reaguoti į pažeidimus, o už žuvis atsakingiems asmenims taikyti nuobaudas.

Sužeistos, dūstančios, negyvos...

Leisgyvės, apatiškai akvariumuose plūduriuojančios, sužeistos ir kraujosrūvomis nusėtos žuvys išplyšusiomis žiaunomis ar atsivėrusiomis žaizdomis. Viena kita negyva žuvis. Tokį vaizdą išvydome prekybos centruose, ir tai – norma, ne išskirtinis atvejis. Vienoje parduotuvėje užfiksavome žuvį su parazitu (siurbėle), styrančiu iš gyvūno šono.

Daugiausiai parduodamų gyvų žuvų yra karpiai. Žuvys parduodamos neapsvaigintos plastikiniuose maišeliuose, kuriose nėra net vandens! Taigi, gyvūnai tiesiog paliekami lėtai uždusti. Čia atsiliekame nuo kaimynų – pavyzdžiui, Lenkijos veterinarijos tarnyba 2012 m. nustatė reikalavimą parduoti žuvis maišeliuose su vandeniu. Daugelyje pažangesnių Europos šalių prekybos tinklai neprekiauja gyva žuvimi.

Atsakymas iš VMVT.

Gegužės 7 dieną gavome atsakymą apie atliktus patikrinimus iš VMVT. Nors buvo pranešta apie galimus pažeidimus 52-ose prekybos vietose, VMVT patikrino tik 25-ias iš jų (priminsime, VMVT privalo patikrinti kiekvieną agumentuotą oficialų skundą). Tarnyba rado pažeidimų 6-ose vietose. VMVT nepateikė informacijos apie tikslų laiką, kada buvo atlikti patikrinimai.

Atsakymas parodė, kad VMVT pareigūnai negali užtikrinti gyvūnų gerovės būtent tada, kada jai iškyla didžiausias pavojus – prieššventiniu laikotarpiu ir savaitgaliais. Ne kartą girdėjome, kad prekybininkai naudojasi tuo, jog VMVT savaitgaliais nedirba, ir prieš pat savaitgalį atsiveža daugiau žuvų. Jei taip ir yra – išeitų, kad prekybininkai sąmoningai mėgina užsidirbti gyvūnų gerovės sąskaita.

VMVT reakcija eilinį kartą nuvilia. Prekybos centrų akvariumai nėra tinkama vieta laikyti gyvūnus, o dėl prekybininkų pelno siekio ir VMVT neįgalumo žuvims nėra užtikrinama net minimali įstatymais apibrėžta gerovė.

Kol kas tik judame atgal…

Lietuvoje jau 2006m. buvo uždrausta pardavinėti gyvą žuvį prekybos tinkluose! Prieš parduodant žuvys turėjo būti paskerdžiamos ir parduodamos jau negyvos.

Netgi VMVT Vyriausiasis veterinarijos gydytojas Giedrius Blekaitis (taip, tas pats, kuris sakė, kad nuplikusios vištos kiaušinių fermose – normalu!), priėmus šį įstatymą teigė: „Tokios taisyklės šalyje įvedamos paisant gyvūnų gerovės. Nes kol gyva žuvis maišelyje nešama namo, ji kankinama“.

Deja, bet šis pakeitimas sulaukė žuvininkų ir prekybininkų nepasitenkinimo, ir pažangus gyvūnų gerovės įstatymo straipsnis buvo išbrauktas. Nuo 2007-ųjų vėl galima pardavinėti žuvis, jų neužmušus. Taip praktiškai leidžiama gyvūnus lėtai dusinti.

...ar toliau judėsime į priekį?

Kiekvienas galime pasistengti, kad apsaugotume gyvūnus! Ką galime padaryti?

Pirma, nepirkime gyvų žuvų, ir paskatinkime to nedaryti ir savo šeimos narius ir draugus.

Antra, fiksuokime galimus pažeidimus ir praneškime apie juos Veterinarijos tarnybai. Tik nuolatinis skatinimas spręsti šią problemą gali duoti rezultatų.

 

* Tyrimas atliktas Vilniuje ir Kaune. Apvažiavome kone visas dviejų didžiausių Lietuvos miestų „Maxima“, „Rimi“ ir „Iki“ parduotuves, taip pat ir turgus, kuriuose pardavinėjamos gyvos žuvys („Lidl“ ir „Norfos“ prekybos tinkluose gyvomis žuvimis neprekiaujama) ir nuosekliai nufilmavome žuvis 70-yje prekybos vietų. Iš vaizdų, kuriuos atsiunčia sekėjai iš kitų miestų ir miestelių sprendžiame, jog situacija juose panaši.

Padėk mums padėti gyvūnams

15 € 40 € 5 € kita suma

Gauk naujienas į pašto dėžutę!

Prisijunk prie tūkstančių žmonių, kurie domisi gyvūnų apsaugos situacija Lietuvoje ir prenumeruok mūsų naujienlaiškį.

×

Patinka tai, ką skaitai?
Užsiprenumeruok naujienlaiškį.