Paaukok

VMVT galutinai nuvylė

Rugsėjo 2 d. paviešinome plačiai nuskambėjusį slaptą tyrimą vienoje kailinių žvėrelių fermoje. Dieną prieš nuvykome į Kėdainių VMVT (Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą). Šis įrašas apie tai, kaip praėjo VMVT inspekcija fermoje.

Pabėgusi iš fermos teritorijos audinė

Į Kėdainių VMVT ofisą įėjome apie 12:00. Pasikalbėjome su viršininku A. Geniu, parodėme jam filmuotą medžiagą bei darbuotojų pasakojimus apie tai, kad susižeidę gyvūnai nežudomi, o stereotipija yra gyvūnų streso apraiškos ir „čia taip turi būti“. Taip pat išreiškėme abejones dėl jų tikrinimų, nes 3 fermos darbuotojai teigė, kad VMVT netikrina iš anksto nepranešę, o atvažiavę dažniausiai žiūri į dokumentus, dušus, tualeto kambarį. Įdomu tai, kad dar nepradėjus rodyti video, A. Genys atspėjo, kuri tai ferma. Užteko pasakyti, kad girdėjome, jog VMVT apie tikrinimą praneša iš anksto ir jis žinojo, apie kurią fermą kalbame. Išvadas pasidaryti nesudėtinga.

Į fermą VMVT inspektoriai atvyko apie 14:00, tad negalima teigti, kad reagavo iškart. Teritorijoje, kurioje laikomi gyvūnai 2 inspektoriai neužtruko net 2 valandų. Fermos pateiktais duomenimis, joje laikomi 27 000 gyvūnų, tad vieno gyvūno apžiūrai nebuvo skirta nė pusės sekundės. Vien šis faktas verčia labai abejoti patikrinimu.

Patikrinimo rezultatas: rasti du gyvūnai sužeistomis uodegomis, vienas su klinikiniais simptomais. Rasta ir laužavietė, kurioje buvo deginti gyvūnai, joje dar buvo kaulų. Už visa tai – 29€ bauda. Stereotipijų nepastebėta. Ir išvis, pasak tikrinusios inspektorės, nėra vieningo susitarimo, kas yra stereotipija. Ir jeigu ji pastebima prieš šėrimą ar prieš saulėlydį, kai pasireiškia dažniausiai ir didžiausiam kiekiui gyvūnų, tai nėra laikoma stereotipija. Kaip žiauriai patogu…

Stereotipija

Tačiau jie nerado narvų, kurių plotis mažesnis nei 30 cm. Tokių narvų fermoje buvo, tačiau inspektoriai jų nepastebėjo. Tai gali reikšti, kad jie netikrino visų gyvūnų arba nėra pakankamai kompetetingi nustatyti narvų ilgiui. Arba jie tiesiog nežino, kokie narvai turi būti pagal reikalavimus.

Kitas įdomus dalykas – VMVT duomenimis fermoje laikomi 8200 gyvūnų. Kodėl jie neturi tikslių duomenų? Ar jie išvis žino, kiek Lietuvoje kailinių žvėrelių?

Taip pat jie nieko nedarė dėl nešvarios laikymo vietos, nes, pasak inspektorės, tai ne jų jurisdikcija. Kailinių gyvūnų laikymo reikalavimų 19 punktas sako, kad:

„Kailiniai gyvūnai turi būti laikomi švarioje laikymo vietoje / įrangoje.“

Mėšlas po narvais

Iš pokalbio su inspektoriais supratome, kad jie neturi aiškių kriterijų nustatyti pažeidimų sunkumui ar kriterijų fermos uždarymui. Kiek fermoje turi būti sužeistų gyvūnų, kad jai nebebūtų leidžiama tęsti veiklos? Radviliškioje raj. esančioje „FUR FARM LT“ inspektoriai rado daugiau nei 300 gyvūnų, iš kurių 70 reikėjo skubiai eutanazuoti, bet ir tai buvo „normos ribose“. Panašu, kad gyvūnai fermose neturi jokių garantijų, nes net ir nesilaikančių Kailinių gyvūnų laikymo reikalavimų, VMVT neskuba uždarinėti. Nors Reikalavimų 5 punktas sako:

„5. Draudžiama laikyti Reikalavimų 2 punkte nurodytų rūšių gyvūnus kailiams, jei:
/…/
5.2 ūkio subjektas negali užtikrinti šių reikalavimų ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių kailinių gyvūnų laikymą, nuostatų laikymosi;“

Dar labiau neramina VMVT Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vedėjos K. Stakytės pasisakymas:

„Netgi dabar, sakykim, jeigu sustabdytumėm veiklą, tai realiai ta veikla vis dėlto vyksta, kadangi tų gyvūnų nėra kur padėt, jie yra tenai. Patelės vaikuojasi, visi kiti auga, tai tas uždarymas tai būtų labai simbolinis ir faktiškai problemos tai neišspręstų.“ 

Tai rodo arba visišką neišmanymą apie audinių auginimo kailių fermose ciklą*, arba tai, jog VMVT susirado labai patogų argumentą nieko nedaryti dėl kailių fermų, kad ir kokių pažeidimų jose rastų. Nežinome, kas gąsdina labiau.

Panašu, kad VMVT nelabai rūpi įvaizdis ar gera reputacija. Ar tuo labiau tinkamai atlikti savo darbą.

 

Daugiau informacijos www.kailiniamsne.lt

* Patelės sukergiamos kovo mėnesį, vaikus veda gegužę. Lapkritį atrenkamos audinės, kurias palieka veisimui, o visos kitos yra nužudomos. Patelės nesivaikuoja jų nesukergus, ir norint išspręsti problemą, užtektų paliepti fermai lapkritį išžudyti visus gyvūnus ir nutraukti veiklą.

Padėk mums padėti gyvūnams

15 € 40 € 5 € kita suma

Gauk naujienas į pašto dėžutę!

Prisijunk prie tūkstančių žmonių, kurie domisi gyvūnų apsaugos situacija Lietuvoje ir prenumeruok mūsų naujienlaiškį.

×

Patinka tai, ką skaitai?
Užsiprenumeruok naujienlaiškį.