Verta perskaityti: knyga, pradėjusi gyvūnų apsaugos judėjimą
Peter Singer knygą „Gyvūnų išlaisvinimas“, dažnai vadinamą gyvūnų apsaugos judėjimo biblija, jau galime rasti knygynuose lietuvių kalba. Šią knygą paimti į rankas vertėtų ne tik gyvūnų apsaugos entuziastams, bet ir skeptikams, manantiems, kad gyvūnų teisių problema nėra aktuali.
Pirmą kartą knyga ,,Gyvūnų išlaisvinimas” buvo išleista 1975-ais metais ir sukėlė didelį susidomėjimą. Ji paskatino milijonus žmonių susimąstyti apie gyvūnų išnaudojimą, tenkinant savo poreikius. Knygoje be jokių pagražinimų autorius atskleidžia praktikas, naudojamas industinėse fermose bei eksperimentų su gyvūnais metu.
Nors nuo pirmojo knygos leidimo praėjo 45 metai, ši tema dabar dar aktualesnė, kadangi intensyvios gyvulininkystės pramonės poveikis žmonių sveikatai ir aplinkai tik išaugo.
Peter Singer ir jo idėjos
Peter Singer yra australų filosofas, bioetikos profesorius, daugiausiai dirbantis taikomosios etikos srityje. Jis parašė daugybę knygų, tačiau didžiausio populiarumo sulaukė „Gyvūnų išlaisvinimas“. Joje autorius nagrinėja etinius klausimus, kuriuos sau turėtų užduoti kiekvienas.
Jis vienas iš nedaugelio filosofų, kurių darbai turėjo realios įtakos visuomenės kaitai. Dėl P. Singer įtakos ne tik prasidėjo gyvūnų apsaugos judėjimas, bet ir įvesti įstatymai, apsaugantys milijonus gyvūnų nuo žiauriausių praktikų kasmet.
P. Singer diskriminaciją dėl rūšies lygina su kitomis diskriminacijos formomis (lyties bei rasės). Puikiai žinome, kad gyvūnai taip pat gali patirti žmonėms būdingas būsenas, tokias kaip skausmas, baimė ar vienišumas. P. Singer manymu, jei ignoruojame kitų būtybių skausmą dėl jų menkesnių protinių sugebėjimų, tuomet tokio paties požiūrio turėtume laikytis ir kalbant apie protinę negalią turinčius žmones ar kūdikius.
Vis dėlto autorius netapatina milijonų žmonių mirčių su tokiu pačiu skaičiumi gyvūnų, nužudomų žmonių reikmėms. Šią idėją jis grindžia manymu, kad kitos būtybės, skirtingai nei žmonės, nekuria ir neturi su ateitimi susijusių planų ir norų, todėl žmogaus mirtis yra tragiškesnė nei gyvūno.
Kuo „Gyvūnų išlaisvinimas” reikšmingas gyvūnų teisių judėjimui Lietuvoje?
Tai plačiausiai elgesio su gyvūnais etiką nagrinėjanti knyga lietuvių kalba. Tikėtina, kad šiai knygai tapus lengviau prieinamai Lietuvos visuomenei, šalyje atsiras daugiau gyvūnų apsauga besirūpinančių žmonių.
Žinoma, skeptikai sakys, kad žmonija susiduria su kur kas rimtesnėmis problemomis nei pramoniniuose ūkiuose laikomų gyvūnų apsauga. Vis dėlto, kaip teigia P. Singer, kaip galima žinoti, kad problema nėra reikšminga, neskiriant pakankamai laiko patyrinėti jos mastams?
Autorius kviečia skaitytojus leistis į kelionę po laboratorijas bei pramonines fermas. Knygoje atvirai kalbama apie tai, ką patiria gyvūnai, naudojami eksperimentams ir maistui.
Kitos knygos elgesio su gyvūnais etikos tema lietuvių kalba
Šiuo metu daugiausiai informacijos apie gyvūnų apsaugą galime rasti užsienio autorių literatūroje. Pažvelgti į pasaulį gyvūnų akimis kviečia amerikiečių ekologas Carl Safina knygoje „Anapus žodžių: Ką galvoja ir jaučia gyvūnai”. Autorius, remdamasis naujausiais mokslo duomenimis, atskleidžia, kokius jausmus patiria gyvūnai ir kuo jie panašūs į žmonių potyrius. C. Safina dalinasi su savo skaitytojais galimybe geriau pažinti ir suprasti mus supantį gamtos pasaulį.
Šią temą taip pat gvildena vokiečių gamtininkas Peter Wohlleben savo knygoje „Kaip gyvūnai jaučia ir supranta pasaulį“. Knygoje autorius kelia moralinius klausimus ir kviečia pasvarstyti apie žmonių ir gyvūnų santykį. Sukaupęs ilgametę patirtį gyvūnų stebėjime, P. Wohlleben su skaitytojais dalinasi nepamirštamu pasakojimu apie gyvūnų vidinius išgyvenimus. Tokiu būdu autorius siekia, kad skaitytojai jaustų bent kiek daugiau pagarbos juos supančiai gyvajai gamtai.
Peter Singer knygą ,,Gyvūnų išlaisvinimas” galite rasti Vagos knygynuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje arba įsigyti internetu: https://kitosknygos.lt/knygos/Gyvunu-islaisvinimas
Paremk kovą už gyvūnus
O ką padarysi dabar?
Tu gali jiems padėti
Paremk kovą už gyvūnus
Tavo parama – labai svarbi. Ji padės užtikrinti, kad kova už gyvūnus nesustos tol, kol gyvūnai kentės Lietuvos pramoninėse fermose.