Paaukok

Klausiate–atsakome: kodėl atsisakyti kiaušinių iš narvų įmonėms trunka tiek ilgai?

Didžiulis prekybos centras, tarptautinis viešbučių tinklas ar tinklinis restoranas paskelbia, kad atsisakys numeriu 3 pažymėtų kiaušinių iki 2025 metų. Tai reiškia pažangą – artėjame prie dienos, kai vištos nebebus laikomos narvuose. Bet kodėl reikia laukti tiek ilgai? 

1. Kuo didesnė įmonė, tuo didesnis pokytis 

Daugybei įmonių, kurios nusprendžia nebenaudoti narvuose augintų vištų kiaušinių, įgyvendinti tokius planus reikalauja nemažai laiko. Geras pavyzdys yra Sodexo, viena didžiausių viešojo maitinimo paslaugas teikiančių įmonių pasaulyje. Sodexo veikia 80-yje šalių ir įdarbina daugiau nei 400 000 žmonių. Dėl įmonės masto padaryti didelį pakeitimą užtrunka ne metus ir ne dvejus, visgi jį įgyvendinus, geresnės ateities sulauks net 700 000 gyvūnų kasmet – tai maždaug ketvirtadalis visų Lietuvoje kiaušiniams auginamų vištų.

 

2. Sutartys su tiekėjais

Sutartys tarp įmonių būna pasirašomos ilgam laikui, kartais net keliems metams. Sutarties su tiekėjais nutraukimas gali lemti baudas ar nemalonias teisines pasekmes. Rasti naujus tiekėjus ne visada lengva, nes ir jie gali turėti sudarę sutartis su kitomis įmonėmis.

 

3. Ateityje bus lengviau rasti alternatyvų

Šiuo metu beveik visa kiaušinių produkcija Lietuvoje yra iš vištų, kurios laikomos narvuose. Ant kraiko ir laisvai laikomų vištų skaičius auga ir ateityje augs labai sparčiai, tačiau Europos Sąjungoje kol kas atrodome prasčiausiai, t.y. esame šalis, kurioje didžiausia dalis vištų laikoma narvuose. Net jeigu dideli verslai norėtų pakeisti visus 3-io numerio kiaušinius į etiškesnius šiandien, jie paprasčiausiai negalėtų. Įmonių įsipareigojimai atsisakyti kiaušinių iš narvų su pereinamuoju laikotarpiu duoda aiškų signalą paukštynams, kad laikas keistis, o šie gali iš anksto reaguoti į besikeičiančią rinką.

„Statydamas naujas fermas „Mažeikių rugelis“ atsižvelgia ir į pastaraisiais metais per pasaulį vilnijančią „laisvų“ vištų kiaušinių bangą. Nemažai didžiųjų pasaulio prekybos tinklų bei maisto pramonės milžinų jau atsisakė arba paskelbė, kad ateityje atsisakys prekiauti ar naudoti tokius kiaušinius, kuriuos deda narvuose laikomos vištos.“ – „Mažeikių rugelio“ paukštyno vadovas.

 

4. Pokyčiai vyksta palaipsniui

Įmonės įsipareigojimas klientams nustoti prekiauti 3-io numerio kiaušiniais iki 2025-ųjų (ar 2020-ųjų) nereiškia, jog iki paskutinės dienos jie nieko nedarys ir staiga viską pakeis Naujųjų naktį. Didelės įmonės dažnai palaipsniui didina etiškesnių kiaušinių pirkimą, o tai reiškia, kad pokyčiai gyvūnams įvyksta anksčiau.

 

Kiekvienos įmonės, atsisakančios narvuose laikomų vištų kiaušinių, sprendimas priartina mus prie dienos, kai narvai gyvūnams liks tik slogi istorija. Tai, kas atrodė neįtikėtina prieš keletą metų, dabar tampa realybe, net jeigu ir atrodo, kad datos, kurias išsikelia verslai, dar labai toli. O įmonės, priėmusios tokį įsipareigojimą, skatina jį priimti ir kitas įmones. Juk niekas nenori būti prastesni nei konkurentai!

Įmonių, paskelbusių įsipareigojimus atsisakyti 3-io numerio kiaušinių sąrašą rasite čia: http://www.kiausiniukaina.lt/imonesPadėk mums padėti gyvūnams

15 € 40 € 5 € kita suma

Gauk naujienas į pašto dėžutę!

Prisijunk prie tūkstančių žmonių, kurie domisi gyvūnų apsaugos situacija Lietuvoje ir prenumeruok mūsų naujienlaiškį.

×

Patinka tai, ką skaitai?
Užsiprenumeruok naujienlaiškį.