Paremk

Kaip padėti žuvims turguose?

Nors prekybos gyvomis žuvimis atsisakė visi didieji prekybos tinklai, ji išlieka turgavietėse. Dažnai turguose prekiaujant žuvimis nesilaikoma gyvūnų gerovės reikalavimų. Jeigu tai pamatėte, bet nežinote, ką daryti, pateikiame instrukciją, kaip galite padėti užkirsti kelią žuvų kankinimui. 

1) Nufotografuokite arba nufilmuokite žuvis

Kadre užfiksuokite žuvis be vandens ar sužalojimus. Jeigu pardavėjai ką nors jums sakytų, informuokite juos, kad filmuojate teisės aktų pažeidimus viešoje vietoje. 

Naudinga žinoti!

6. Mažmeninės prekybos gyvomis žuvimis subjektas turi turėti tinkamai įrengtas talpyklas gyvoms žuvims laikyti. Talpyklos, jose esanti įranga ir žuvų gaudymo įranga neturi traumuoti žuvų.

7. Talpyklose turi būti vandens temperatūrą matuojanti ir vandens prisotinimą deguonimi užtikrinanti įranga.

10. Talpyklos gali būti pripildytos telkinio, kuriame buvo laikomos gyvos žuvys, švaraus arba geriamojo vandens. Vanduo talpyklose turi būti filtruojamas mechaniniais filtrais arba reguliariai keičiamas.

34. Draudžiama prekiauti žuvimis, jeigu:
34.1. jos su ligų požymiais, užkrėstos matomais parazitais ar jų lervomis;
34.2. jos turi žuvims nebūdingą kvapą, audiniai suirę ar su kraujosruvomis;*

 

 2019 m., iš „Tuščių narvų“ archyvo.  
Jeigu nepavyko padaryti video ar nuotraukų, vis tiek galite pranešti apie situaciją – sekite kitus žingsnius.

2) Paprašykite pardavėjų ištraukti ir išskrosti sužalotus gyvūnus, o jeigu nėra vandens, kad jo pripiltų

Žuvų pardavėjai neturi teisės laikyti šių gyvūnų be vandens. Taip pat draudžiama prekiauti sužalotomis žuvimis. Jeigu matote, kad akivaizdžiai nesilaikoma reikalavimų, paprašykite, jog pardavėjai jų laikytųsi. 

Naudinga žinoti!

16. Talpyklose leidžiama laikyti tik sveikas ir gyvas žuvis. Sužeistos, sumažėjusio aktyvumo žuvys turi būti nedelsiant išimamos iš talpyklų, apsvaiginamos, paskerdžiamos, išdarinėjamos ir siūlomos parduoti.*

3) Praneškite Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT)

1) Įsiminkite arba užsirašykite tikslią vietą, kurioje užfiksavote pažeidimą.

2) Raskite teritorinės VMVT, kuriai priklausytų tikrinti tą turgavietę el. paštą (pvz. kaunas@vmvt.lt, vilnius@vmvt.lt). Jų sąrašas čiahttps://vmvt.lt/kontaktai/teritoriniai

3) Rašykite laišką. Jame:
a) nurodykite pažeidimus bei jų užfiksavimo laiką ir vietą;
b) prisekite nuotraukas ar video (jei turite);
c) būtinai paprašykite, kad skundui pasitvirtinus, VMVT nurodytų, pagal kokį 
teisės aktų straipsnį ir kokia nuobauda skirta. VMVT turi atsakyti į skundą per 20 darbo dienų (jei atsakymo nesulaukiate, parašykite VMVT darsyk ir praneškite mums). Jeigu VMVT darbuotojai Jums paskambintų informuoti apie patikrinimą, paprašykite, jog jie Jums atsiųstų atsakymą ir laišku; 
d) BONUS: į nematomą kopiją (bcc) prisekite meda.s@tustinarvai.lt. Taip žinosime, kuriose turgavietėse fiksuoti pažeidimai bei kiek jų užfiksuojama.  

El. laiškas laikomas oficialiu raštu.

4) Gavę atsakymą informuokite mus

Parašykite „Padėk žuvims“ kampanijos koordinatorei Medai į meda.s@tustinarvai.lt, kai sulauksite VMVT atsakymo apie patikrinimą. Persiųskite ir savo laišką VMVT (jeigu neprisegėte Medos į bcc prieš tai), ir jų atsakymą.

Ši informacija mums labai svarbi, kad galėtume sekti kelintas tai kartas, kai prekybos subjektas buvo baustas už žuvų laikymo pažeidimus. Už pakartotinius pažeidimus nuobaudos turi didėti! 

5) Pasidalinkite šiuo straipsniu

Kuo daugiau žmonių žinos, kaip elgtis, pamačius pažeidimus, tuo daugiau tikrinimų galime tikėtis. Tai, kad straipsniu, apie pagalbą žuvims parduotuvėse, buvo dalinamasi grupėse ir pavienių žmonių ant savo sienų, lėmė didesnį tikrinimų parduotuvėse skaičių. O tai reiškia ir didesnį baudų skaičių pažeidėjams. 

Nuolatinis stebėjimas ir skatinimas turgavietes laikytis šiuo metu galiojančių gyvų žuvų tvarkymo reikalavimų gali stipriai pagerinti turguose parduodamų žuvų sąlygas, o kai kuriuos prekeivius privers išvis nustoti prekiauti gyvomis žuvimis, nes jie negali užtriktinti net minimalių reikalavimų. 

Ačiū, kad esate neabejingi!

P.S. norite prisijungti prie mūsų „Herojai žuvims“ komandos, kuri nuolat tikrina gyvų žuvų prekybos vietas ir skatina pardavėjus atsakingiau žvelgti į žuvų gerovę? Parašykite „Padėk žuvims“ koordinatorei Medai (meda.s@tustinarvai.lt) ir gaukite visą reikalingą informaciją apie tai, kaip galite prisidėti, kad prekyba gyvomis žuvimis Lietuvoje būtų sustabdyta!

*Iš Gyvų žuvų tvarkymo mažmeninės prekybos subjektuose reikalavimų 

Padėkite sustabdyti prekybą gyvomis žuvimis

Prisidėkite prie kovos už gyvūnus reguliaria parama

 

Paremk kovą už gyvūnus

15 € 40 € 5 € kita suma

O ką padarysi dabar?

Tu gali jiems padėti

Ar šie gyvūnai gali Tavimi kliautis? Pasirašyk pasižadėjimą imtis realių veiksmų, kuriais padėtum gyvūnams.

Užtruksi vos minutę ir tapsi milijonų gyvūnų balsu

Paremk kovą už gyvūnus

Tavo parama – labai svarbi. Ji padės užtikrinti, kad kova už gyvūnus nesustos tol, kol gyvūnai kentės Lietuvos pramoninėse fermose.

×

Patinka tai, ką skaitai?
Užsiprenumeruok naujienlaiškį.