Paaukok

Ką studijuoti, jei nori padėti gyvūnams, aplinkai ir žmonėms?

Šia tema nusprendžiau parašyti dėl dviejų priežasčių. Pirma, dažnai sulaukiame savanorių, kurie dar labai jauni ir nežino, kaip geriausiai galėtų prisidėti prie organizacijos veiklos. Antra, man būtų labai pravertęs toks straipsnis, kai rinkausi, kur stoti.

Aišku, mes stengiamės rasti veiklos visiems savanoriams, bet daugiausiai naudos žmogus atneša tada, kai turi specifinius gebėjimus. Beveik bet kas gali dalinti lankstinukus praeiviams, bet sukurti svetainę ar sumontuoti video gali ne kiekvienas. Ir nors reikia visokius įgūdžius turinčių žmonių, tie, kurie nori atnešti daugiau naudos pasauliui, turėtų paklausti savęs „kokie įgūdžiai man leistų daugiausiai pasiekti?“

Mūsų kolega Vegan Strategist siūlo apie tai galvoti tokiuose rėmuose:

Efektyvaus aktyvisto Venn diagrama

Taigi, tu ne tik nori daryti tai, kas efektyvu ir reikalinga, bet ir tai, kas suteikia malonumą. Aktyvizmas neturėtų būti kančia. Kenčiantys aktyvistai ilgai tokiais neišlieka, o kiekvieną kartą, kai jau apmokytas ir įgūdžių sukaupęs žmogus iškrenta ir judėjimo, visi nuo to nukenčia. Gyvūnai praranda draugą, aktyvistai praranda pagalbą ir juos išmokyti galintį žmogų, o tas, kas pasitraukia, dažnai kaltina save, kad nepakankamai aukojosi ir atkrito, nes nesugebėjo paminti savo kaip individo reikmių.

Perspėju, kad patarimai šiame straipsnyje yra tik nuomonė, pagrįsta darbu gyvūnų teisių srityje bei bendravimu su kitomis organizacijomis. Dauguma aprašytų specialybių labiausiai reikalingos gyvūnų teisių judėjimui, gali būti reikalingos aplinkosaugos judėjimui ir kai kurios reikalingos žmogaus teisių judėjimui. Visgi patirties daugiausiai turiu gyvūnų teisių srityje.

Taip pat labai svarbu: visko galima išmokti. Nesvarbu, kad kažko, ko reikia gyvūnams, nestudijavai. Visko galima išmokti, reikia tik noro ir pastangų. Aišku, ne visus darbus įmanoma gauti neturint specifinio išsilavinimo, pvz.: veterinaru be praktikos, įgyjamos studijų metu, būti negalėsi. Bet tai labiau išimtys nei taisyklė, kai kalba eina apie aktyvizmą.

Specialybės išrikiuotos atsitiktine tvarka ir toli gražu nėra visos, kurios reikalingos socialiniams judėjimams.

1. IT/programavimas

Visoms organizacijoms reikia svetainių, duomenų bazių, kai kurioms reikia el. pašto adresų rinkimo integracijos ar kitokių IT sprendimų. Be to, ši specialybė paklausi ir turi privalumą dėl to, kad galima dirbti nuotoliniu būdu.

Jacob Laukaitis. „Tuščių narvų“ rėmėjas ir aktyvistas, dirbantis nuotoliniu būdu. Nuotrauka iš asmeninio archyvo.

2. Grafinis dizainas

Vaizdas yra viena paveikiausių priemonių siekiant paskatinti žmones susimąstyti, todėl grafikos dizaineris socialiniuose judėjimuose visada turės darbo. Visoms organizacijoms reikia vienokių ar kitokių leidinių, plakatų, reklaminės medžiagos ar atributikos. Tai, kad savo gretose turime gerą dizainerę reiškia, jog tūkstančių eurų vertės paslaugas gauname už dyką ir kuriame profesionalų įvaizdį. Dizaino darbų reikia ir kitoms įmonėms bei verslams, tad geras grafikos dizaineris neliks be darbo, o taip pat galės dirbti nuotoliniu būdu.

3. Fotografija/video filmavimas bei montavimas

Didžioji dauguma žmonių pakeičia savo įpročius į draugiškesnius gyvūnams, nes pamato nuotrauką, video ar filmą apie gyvūnus. Kartais tai būna žiaurūs vaizdai iš gyvūnus išnaudojančių industrijų, o kartais linksmi video su laimingais gyvūnais. Bet kuriuo atveju, vaizdinė medžiaga pasakoja istoriją geriau nei žodžiai, todėl geri fotografai bei operatoriai reikalingi visuose socialiniuose judėjimuose.

Mimi pirmą kartą vaikšto ne ant narvo grotų

4. Politika

Labai svarbu suprasti, kad visi politikai nėra vienodi. Kai kurie į politiką eina vedami gerų intencijų ir turi stiprius moralinius įsitikinimus. Keičiant įstatymus galima pasiekti apčiuopiamos naudos dideliam skaičiui individų. Be to, kartais užtenka kelių stiprių balsų, kad būtų pakeistas įstatymas. Pažvelkime į Seimo narių Dovilės Šakalienės ir Mykolo Majausko pasiūlytas įstatymo pataisas, kurios uždraudė smurtą prieš vaikus. Du labai motyvuoti Seimo nariai pasiekė (su nevyriausybinių organizacijų ir pavienių aktyvistų pagalba), kad visi balsavę Seimo nariai balsuotų už smurto prieš vaikus draudimą. Prieš tai reikalai šioje srityje nejudėjo apie 20 metų. Aišku, politika tikrai ne visiems. Bet jeigu jauti, kad tau tai įdomi sritis ir nuoširdžiai nori padėti šalies žmonėms, aplinkai, gyvūnams, galbūt tai tavo kelias.

5. Žurnalistika

Žiniasklaida formuoja visuomenės nuomonę. Todėl labai svarbu, kad viešojoje erdvėje būtų kalbama apie gyvūnų/aplinkosaugos/žmogaus teisių problemas. Ir nors straipsnių bei laidų apie šias problemas daugėja, jų tikrai galėtų būti daugiau ir kokybiškesnių. Tad jei tave domina žurnalistika ir socialiniai judėjimai, gali padėti viešinti opias problemas ir taip priartinti mus prie etiškesnės visuomenės. Svarbu paminėti, kad kai kurie žurnalistai turi daugiau laisvės daromų reportažų turiniui, kiti mažiau, todėl ieškant darbo reikėtų į tai atsižvelgti.

6. Veterinarija/zoologija/etologija

Lietuvoje trūksta nepriklausomų specialistų šiose srityse. Taip pat, baigus veterinariją galima įsidarbinti Valstybinėje maisto ar veterinarijos tarnyboje ir bandyti keisti sistemą iš vidaus arba būti informacijos šaltiniu žurnalistams bei aktyvistams.

7. Teisė

Dažnai organizacijos, kurios kovoja su galingomis industrijomis, atsiduria situacijoje, kai joms labai reikia teisininko paslaugų, bet teisininkų, kurie turi praktikos gyvūnų apsaugos srityje, nėra daug. Taip pat kartais reikia pro bono paslaugų, tad draugiškai gyvūnams nusiteikęs teisininkas gali labai padėti.

8. Bet kuri profesija, iš kurios daug uždirbama

Jei manai, kad gali labai daug uždirbti ir dalį pinigų galėtum aukoti kažkuriai organizacijai, toks pasirinkimas būtų bene geriausias. Šią idėją, mano žiniomis, išvystė šveicarų aktyvistai. Viena gyvūnų teisių organizacijos narė nusprendė dirbti mokytoja (Šveicarijoje mokytojai uždirba labai daug) ir pusę algos atiduoti savo organizacijai, kad už tuos pinigus būtų įdarbinti 2 žmonės. Mūsų kolegos Lenkijoje susitarė, kad 10 žmonių kiekvieną mėnesį aukos 10% savo algos tam, kad įdarbintų vieną aktyvistą organizacijoje. Bet įsivaizduok, kad galėtum uždirbti šimtus tūkstančių eurų per metus ir 1000€ auka per mėnesį tau būtų vienas juokas. Kol kas Lietuvoje už tiek būtų galima įdarbinti 2 žmones. Taip tavo efektas būtų dvigubai didesnis negu tuo atveju, jeigu pati dirbtum gyvūnų teisių organizacijoje už minimumą. O jeigu aukotum 2000€, įdarbintum 4 žmones arba kvalifikuotą specialistą, kurio pati organizacija apmokėti neišgalėtų. Jeigu tik gali daug uždirbti, o paskui su dalimi pinigų be skausmo išsiskirti, tai turbūt vienas geriausių būdų padėti gyvūnams.

9. Biotechnologijos (biochemija, molekulinė biologija, sintetinė biologija ir kt.)

Didžiausią poveikį gyvūnams ir aplinkai turės gyvūninių baltymų šaltinių pakaitalai, t.y. laboratorinė mėsa, bakterijų pagamintas pienas, identiškas karvės pienui ir t.t. Kol kas ši sritis dar labai nauja, bet ilgainiui reikės vis daugiau žmonių, kurie dirbtų prie laboratorijoje užaugintos mėsos tobulinimo ar naujų produktų kūrimo. Jeigu tave traukia tikslieji mokslai ir nebijai sudėtingų studijų, šios ateities specialybės gali ne tik tikti, bet ir patikti.

Tai toli gražu nėra visos specialybės, kurias baigus galima padėti gyvūnams (ar kitiems). Vienas draugas, perskaitęs mano juodraštį siūlė įtraukti marketingą ir viešuosius ryšius. Mano nuomone, šių sričių įgūdžiai yra labai reikalingi aktyvistams, bet juos taip pat lengva įgyti savarankiškai, tad jų į sąrašą neįdėjau. Iš tikro labai daug įgūdžių galima pritaikyti socialiniuose judėjimuose. Tik nevisi įgūdžiai yra vienodai paklausūs. Čia aprašiau tai, kas gali turėti daugiausiai įtakos visuomenės pasikeitimui į gerą greičiau. Ir, žinoma, svarbiausia yra noras padėti bei gebėjimas mokytis. Turint šias savybes bet kurią specialybę galima panaudoti geriems tikslams.

Turi idėjų, klausimų ar pasiūlymų, susijusių su šiuo straipsniu? Noriu juos iš Tavęs išgirsti! Rašyk gabriele@tustinarvai.lt

Padėk mums padėti gyvūnams

15 € 40 € 5 € kita suma

Gauk naujienas į pašto dėžutę!

Prisijunk prie tūkstančių žmonių, kurie domisi gyvūnų apsaugos situacija Lietuvoje ir prenumeruok mūsų naujienlaiškį.

×

Patinka tai, ką skaitai?
Užsiprenumeruok naujienlaiškį.