Paaukok

4 faktai, kurių nežinojote apie mažiausius fermos gyvūnus

Putpelės yra mažiausi fermų gyvūnai intensyviai veisiami dėl mėsos ir kiaušinių. Pastaruoju metu pastebimas spartus putpelių produkcijos paklausos didėjimas visame pasaulyje. Vien Lietuvoje, per pastaruosius 15 metų, fermose auginamų putpelių skaičius padidėjo daugiau nei 4 kartus. Skaičiuojama, kad Lietuvoje šiuo metu fermose yra auginama apie 42 tūkstančius putpelių.

Nepaisant didelio augimo, šis sektorius yra vienas labiausiai atsilikusių ir nesugebančių užtikrinti net minimalių gyvūnų gerovės standartų. Kodėl taip yra?

1. Įstatymų nereguliuojamas sektorius

Pramoninėse fermose putpelės gali būti laikomos dviem būdais: grindinėse arba narvų sistemose. Dažniausiai mėsai auginamos putpelės yra laikomos grindinėse sistemose, o kiaušiniams - narvuose dėl patogesnio kiaušinių surinkimo. Tačiau dėl konkrečių rūšies apsaugą reglamentuojančių įstatymų nebuvimo, abiejose sistemose paukščiai yra laikomi ypatingai dideliu tankumu ir jų poreikių neatitinkančiomis sąlygomis.

Nors 2012 metais Europos Sąjungoje buvo uždrausta naudoti baterinius* narvus vištoms dedeklėms laikyti, putpeles vis dar galima laikyti tokiuose narvuose. Pastaruoju metu, kai visas pasaulis jau kalba apie praktikos vištas dedekles laikyti narvuose panaikinimą, putpelių laikymo sąlygas reglamentuojančių teisės aktų apskritai nėra.

Foto © Compassion in World Farming

* 2012 m. bateriniai narvai (angl. battery cages) privalėjo būti pakeisti į pagerintus narvus (angl. enriched cages), kuriuose atsirado vieta lizdui, laktos, draskyklė, padidintas vištai tenkantis vietos plotas, galimybė nuolat turėti lesalo bei prieigą prie vandens kiekvienai vištai. 

2. Labiausiai narvuose laikomi fermų gyvūnai

Statistiniais duomenimis, putpelės yra ne tik mažiausi fermų gyvūnai, bet ir vieni labiausiai narvuose laikomų fermų gyvūnų visoje Europoje. Nepaisant gausių gyvūnų gerovės pažeidimų putpeles laikant narvuose, Europoje net 90% putpelių kiaušinių atkeliauja iš narvuose laikomų putpelių. 

Foto © Compassion in World Farming

3. Atvirutės dydžio vietos plotas

Ankštas narvas, nuolatinis stresas, jokios natūralios saulės šviesos, smarvė ir triukšmas - paukščių, įkalintų pramoninių paukštynų narvuose, kasdienybė. Šie paukščiai yra laikomi taip tankiai, kad negali pilnai išskleisti sparnų ar laisvai judėti. Statistiškai vienai putpelei pramoninio paukštyno narve tenka 9,4 cm*9,4 cm, vietos plotas. Tai yra mažiau nei įprasto atviruko dydis. Tokiose sąlygose putpelės praleidžia visą savo trumpą gyvenimą - apie 10 mėnesių. Vėliau jos būna paskerdžiamos, nes sumažėja jų kiaušinių dėjimo tempas.

Natūraliomis sąlygomis gyvenančios putpelės dažniausiai slepiasi žolės tankmėje, vengia atvirų vietų, o pakyla tik jausdamos grėsmę arba išgąsdintos. Tačiau fermose šie paukščiai apie slėptuves gali tik pasvajoti. Dėl galimybės pasislėpti neturėjimo putpelės nuolat jaučia stresą ir baimę. Laisvėje jos mielai prausia plunksnas smėlyje, slaptosi tarp žolių, renka sėklytes, skabo jaunus ūglius ir suka lizdus. Narvai atima bet kokias galimybes patenkinti prigimtinius poreikius.

Foto © Compassion in World Farming

4. Sveikatos problemos

Putpeles laikant jų poreikių neatitinkančiomis sąlygomis, daugumą šių paukščių nuolatos kamuoja sveikatos problemos. Viena dažniausių problemų - galvos sužalojimai. Dėl netinkamų sąlygų sukeliamo streso, putpelės narvuose dažnai stengiasi išsilaisvinti bandydamos pakilti, tačiau atsimuša į žemas narvo lubas ir taip susižeidžia. Taip pat putpelėms dažnai iškrenta plunksnos, o nuolatinis stovėjimas ant nepatogių vielinių grindų sukelia kojų skausmus.

Foto © Compassion in World Farming

Mes galime padėti putpelėms turėti geresnes gyvenimo sąlygas

Kaip ir visiems gyvūnams, putpelėms narvuose ne vieta. Paskatinkite Europos Komisiją imtis veiksmų gyvūnų gerovės srityje pasirašydami peticiją https://tusti-narvai.endthecageage.eu/ *

* End The Cage Age - yra tarptautinė peticija, kuria siekiama uždrausti naudoti narvus pramoninėse gyvūnų fermose. Pavykus tai pasiekti, vištos dedeklės, putpelės, triušiai, žąsys, kiaulės būtų laikomos alternatyviose auginimo sistemose ir daugiau niekada nebūtų įkalinti mažuose narvuose. Tai milžiniškas žingsnis gyvūnų gerovės srityje, kurį žengti mes galime tik kartu!

Padėk mums padėti gyvūnams

15 € 40 € 5 € kita suma

Gauk naujienas į pašto dėžutę!

Prisijunk prie tūkstančių žmonių, kurie domisi gyvūnų apsaugos situacija Lietuvoje ir prenumeruok mūsų naujienlaiškį.

×

Patinka tai, ką skaitai?
Užsiprenumeruok naujienlaiškį.