Paaukok

Nauju Lenkijos gyvūnų apsaugos įstatymu siekiama uždrausti kailių fermas

Lenkijos valdančiosios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ narys Krzysztof Czabanskis kartu su 15 kolegų neseniai parlamentui pasiūlė ambicingas gyvūnų apsaugos įstatymo pataisas. Jei siūlymas būtų priimtas, jos apimtų ne tik daugelį augintinių gerovės klausimų (pavydžiui, pririšti šunį lauke už virvės ar grandinės taptų nelegalu) – siūloma uždrausti ir gyvūnų išnaudojimą cirke bei ritualinį skerdimą, o taip pat nutraukti žvėrelių auginimą ūkiuose dėl jų kailio.

 

Lenkija – antra stambiausia kailio gamintoja Europoje, užauginamu kailinių žvėrelių skaičiumi (8-10 mln.gyvūnų per metus) nusileidžianti tik Danijai, tad sprendimas atsisakyti tokio masto industrijos apstulbino net gyvūnų apsaugos aktyvistus – tiesą pasakius, tai net geriau, nei galėjome tikėtis! 

Paprašytas pakomentuoti, partijos „Įstatymas ir teisingumas“ lyderis Jaroslawas Kaczynskis, neretai įvardijamas kaip įtakingiausias žmogus visoje Lenkijoje, žurnalistams išrėžė dviejų minučių kalbą, nukreiptą prieš kailių industriją.

„Pirmiausia tai yra santykio su gyvūnais, gailestingumo gyvūnams, klausimas. Manau, kiekvienas padorus žmogus privalo turėti savyje kažką tokio. Taip pat, tai yra žmonių saugumo ir sveikatos klausimas. Žmonių, kurie kenčia dėl pramonės, naikinančios gyvenimus, dėl baisaus kvapo. Kailių fermų padariniai yra neapsakomai baisūs žmonėms, kurie gyvena aplinkui. Ir trečia priežastis – Europos standartai. Tai yra kelias į tikrą europietiškumą. Kol pas mus tai legalu, fermos iš kitur perkeliamos į Lenkiją, o mes negalime būti antros kategorijos šalimi. Mes privalome būti tikra Europa, ir tai [kailių fermų uždraudimas – red.past.] yra žingsnis ta kryptimi.“

J. Kaczynskis

Auginti gyvūnus vien dėl jų kailio šiuo metu uždrausta keliolikoje Europos šalių (tarp jų – Nyderlandai, dar neseniai buvę tarp kailių augintojų lyderių Europoje, o taip pat Austrija, Čekija ir Jungtinė Karalystė).

Czabanskio pasiūlytos įstatymo pataisos apima visus švelniakailius, išskyrus triušius, o pereinamasis laikotarpis, per kurį šiuo metu veikiantys kailių ūkiai gali susigrąžinti investicijas, baigtųsi 2022 m.

 

 

Lenkijoje uždraudus gyvūnų žudymą dėl jų kailio, tai taptų puikiu pavyzdžiu Lietuvai. Tikimės, kad mūsų valdžia juo paseks. Danijoje atliktas mokslinis tyrimas rodo, kad kailinių žvėrelių fermos aplinką teršia tiek pat arba labiau nei kiaulių ūkiai – juk nenorėtume, kad daug įmonių, kurios dabar užsiima kailio gamyba Lenkijoje, persikeltų į artimiausią alternatyvą – Lietuvą… Viena didžiausių problemų – tai, kad, nepaisant kenksmingumo aplinkai ir to, jog gamina prabangos prekę, o ne maistą, kailių ūkiams taikomos didelės mokesčių lengvatos.

Lietuvos kailių industrija Europos kontekste taip pat laikoma nemaža, bet pastaraisiais metais gamybos mastai bei industrijos pelningumas gerokai smuko. Naujausiais duomenimis, per metus nužudoma apie pusantro milijono žvėrelių. Lietuvos kailių sektoriaus deklaruotos pajamos per metus sumažėjo daugiau trečdaliu (nuo 58 mln. 2015-aisiais iki 37 mln. eurų 2016-aisiais). Tikimės, kad šios tendencijos išsilaikys.

 

 

Padėk mums padėti gyvūnams

15 € 40 € 5 € kita suma

Gauk naujienas į pašto dėžutę!

Prisijunk prie tūkstančių žmonių, kurie domisi gyvūnų apsaugos situacija Lietuvoje ir prenumeruok mūsų naujienlaiškį.

×

Patinka tai, ką skaitai?
Užsiprenumeruok naujienlaiškį.