Paaukok

7 dalykai, kurie svarbūs vištoms

  1. Erdvė

Jau seniai pastebėta, kad vištos teikia aiškią pirmenybę didesniems narvams. Dar 1978-iais D. Britanijoje buvo atliktas tyrimas, kuriuo siekta ištirti, ką labiau mėgsta pačios vištos. Rezultatai aiškūs – dauguma vištų mieliau rinkdavosi didesnį, nei mažesnį, narvą. Savaime suprantama, tiesa?

Tačiau tyrimo rezultatai nepaskatino užtikrinti geresnių sąlygų gyvūnams. Šiais laikais narvuose laikomos vištos vis dar laikomos ankštuose narvuose, kuriose vos gali išskleisti sparnus.

  1. Pagrindas: žolė ar viela?

Minėtame tyrime mokslininkai taip pat parodė, kad vištoms svarbu ir pagrindo tipas. Virš 80% vištų eksperimente rinkosi narvus su žolės pagrindu, o kitaip pasielgusios – stipriai dvejojo prieš pasirinkdamos. Vištoms pagrindo danga tiek svarbi, jog jos netgi pasirinkdavo mažus narvus su žolės pagrindu vietoj didelių vielinių. Vištų pėdos – labai jautrios nenatūraliems paviršiams. Vieliniuose narvuose vištos dažnai patiria įvairias traumas, susižaloja pėdas, o kilusios infekcijos sukelia skausmingus ištinimus.

  1. Galimybė išeiti į lauką

Įprastai, esant pasirinkimui, vištos renkasi būti lauke – tai užtikrina geresnę sveikatą ir gerovę. Šie pagerėjimai pasireiškia dėl mažesnių streso lygių ir suteiktos galimybės palikti patalpas, dažnai kupinas dulkių bei amoniako, ir išeiti į gryną orą.

Lauke, skirtingai nei narvuose, vištos gali rąžytis ir pilnai išskleisti sparnus. Tiek mums, tiek vištoms, mankšta ir fizinis aktyvumas – labai svarbūs užtikrinant tinkamą raumenų vystymąsi ir tvirtą kaulų struktūrą. Vieno tyrimo metu mokslininkai užfiksavo, kad ketvirtadalis narvuose laikytų vištų turėjo lūžusių kaulų. Trūkstant fizinio aktyvumo vištoms vystosi osteoporozė. Be privalumų fizinei paukščių būklei, galimybė pasibūti lauke pagerina ir psichinį gyvūnų gerbūvį. Mat vištos – itin smalsūs ir klajoti linkę gyvūnai – lauke nueina iki pustrečio kilometro kasdien. Tai tas pats kas mums nužingsniuoti 25 kilometrus. Nieko sau klajūnės!

  1. Lizdavietės

Vištoms itin daug reiškia tinkama lizdavietė ir medžiagos lizdų statybai. Vištos labiau mėgsta atokias, jaukias vieteles. Tačiau vidiniai biologiniai signalai, skatinantys sukti lizdą, gyvūnams kyla nepaisant esamos aplinkos, todėl narvuose laikomos vištos dažnai patiria stresą ir nerimsta – neranda tinkamos vietos lizdui sukti.

  1. Laktų svarba

Laukiniai paukščiai įprastai naktimis ilsisi tupėdami medžiuose, ant šakų. Vištų pėdos pritaikytos sugriebti šaką ir ant jos išsilaikyti. Vieno tyrimo metu šios elgsenos svarba buvo išmatuota: vos patalpoje išjungus šviesą, daugiau nei 90% vištų sulipo ant laktų vos per 10 minučių. Drauge ilsėdamosi ne ant žemės jos paprasčiausiai jaučiasi saugiau.

  1. Maisto paieškos

Maisto paieškos bei rinkimas – svarbus vištų kasdienybės aspektas. Tam gyvūnai skiria daug dėmesio bei energijos. Mokslininkai pastebėjo, kad nesuteikus pakankamai galimybių ieškotis maisto, paukščiai dažniau pradeda pešioti viena kitos plunksnas, o tai – nuobodulio ir nepasitenkinimo ženklas, kartais privedantis net iki kanibalizmo. Vištos maisto ieško ne vien pilnai mitybai užtikrinti – jos eina į paieškas net kai turi maisto į valias, tai joms tiesiog įdomu!

  1. Maudynės

Prieiga prie puraus kraiko – būtina vištoms. Jos naudoja tokį substratą prausdamosi ir taip užtikrina plunksnų ir odos sveikatą. Vištos prausiasi vidutiniškai kas antrą dieną. Kai kurie tyrėjai mano, kad tokių maudynių metu vištos geba sureguliuoti riebalų kiekį ant plunksnų. Tačiau ne visi mokslininkai sutaria – spėjama, kad vištos prausiasi ir dėl malonumo, o ne tik švarai palaikyti. Pastebėta, kad netgi nuplikusios ar narvuose gyvenančios vištos bando taip praustis, dažnai tai atlieka kartu su kitomis vištomis, o tai parodo socialinę šios elgsenos svarbą.

Visą šį svarbų elgesį vištos geriau gali išreikšti natūraliomis sąlygomis, todėl laikant jas narvuose stipriai apribojama šių paukščių gerovė. Skatiname nepirkti narvuose augintų vištų kiaušinių – pažymėtų numeriu 3 – ir taip „balsuoti“ už gyvūnų išlaisvinimą iš narvų!

 

Parengta pagal: https://faunalytics.org/feature-article/letting-chickens-chickens-review-housing-conditions/

Dawkins, M., 1978. Welfare and the structure of a battery cage: size and cage floor preferences in domestic hens. British Veterinary Journal, 134(5), pp.469-475.

An HSUS Report: A Comparison of the Welfare of Hensin Battery Cages and Alternative Systems Knierim, U., 2006. Animal welfare aspects of outdoor runs for laying hens: a review. NJAS-Wageningen Journal of Life Sciences, 54(2), pp.133-145.

Padėk mums padėti gyvūnams

15 € 40 € 5 € kita suma

Gauk naujienas į pašto dėžutę!

Prisijunk prie tūkstančių žmonių, kurie domisi gyvūnų apsaugos situacija Lietuvoje ir prenumeruok mūsų naujienlaiškį.

×

Patinka tai, ką skaitai?
Užsiprenumeruok naujienlaiškį.