Paaukok

Kaip gyvena 88 % Lietuvos gyvūnų?

Didžioji dalis visų Lietuvoje laikomų gyvūnų yra vištos. Viščiukų broilerių per metus užauginame ir nužudome net 54 milijonus! 

Nepaisant to, kad šalyje jų dešimtis kartų daugiau negu žmonių, beveik niekada nepastebime šių gyvūnų. 

Taip yra todėl, kad industrinėse fermose viščiukai laikomi už belangių betoninių sienų ir kuo toliau nuo visuomenės akių. Susiduriame su šiais gyvūnais tik tada, kai jų sparnelius ar kitas kūno dalis perkame parduotuvėje arba įvyksta eismą stabdanti nelaimė juos transportuojant į skerdyklą.

Šiame straipsnyje trumpai apžvelgiame, kokiomis sąlygomis auginami viščiukai broileriai. 

 

Foto © Andrew Skowron

1. Nenatūraliai didelė augimo sparta

Viščiukai intensyvios genetinės selekcijos dėka buvo išveisti į nepasotinamas mėsos auginimo mašinas, kurių tikslas vienas – priaugti kuo daugiau svorio. Viščiukai išveisti taip, kad nuolat jaustų alkį, todėl ~2,5 kg pjovimo svorį jie pasiekia vos per 6 savaites. Jeigu žmonių vaikas augtų taip greitai kaip viščiukas, jis iki 10-ies metų pasiektų net 200kg!

2. Gyvenimas „fiziologiniame narve“

Dėl pernelyg didelio svorio viščiukams kyla kojų problemos – nemažai gyvūnų sunkiai vaikšto arba išvis negali pasikelti nuo žemės. Tokia būklė įvardijama kaip „fiziologinis narvas“ – nors gyvūnai auginami ant kraiko ir turi daugiau erdvės vaikščioti nei turėtų narve, daugelio jų judėjimas stipriai apribotas.

Foto © Andrew Skowron

3. Erdvės trūkumas

Viščiukams sparčiai augant, mažėja erdvės plotas, tenkantis vienam gyvūnui. Maksimalus leistinas broilerių tankumas yra iki 42 kg/m2. Tai reiškia, kad viename kvadratiniame metre gali būti susigrūdę net iki 26 gyvūnų. Vienam gyvūnui augimo pabaigoje gali tekti vos 600 cm2 erdvės plotas. Tai atitinka maždaug A4 formato lapo plotą ir netgi yra mažiau negu tenka vienai vištai dedeklei kiaušinių paukštynuose.

Foto © Andrew Skowron

4. Odos problemos

Dėl ilgo kūno kontakto su šlapiu ir nešvariu kraiku dažnai išsivysto kojų, krūtinės nudegimai, dermatitai. Tai būdinga apie 20 % paukščių – net kas penktam gyvūnui!

Foto © Andrew Skowron

5. Siaubinga mirtis

Broileriai žudomi labai greitai. Per vieną minutę skerdyklose papjaunama 140-180 paukščių. Esant tokiai spartai, ne visi broileriai apsvaiginami efektyviai, o kai kurie gyvūnai išvengia peilio ašmenų ir žiauriai miršta pamerkti į verdantį vandenį. Ne visi viščiukai sulaukia skerdyklos – dalis jų nepakėlę sąlygų miršta anksčiau laiko.

Foto © Andrew Skowron

Mes turime paprastą būdą užkirsti kelią šitai praktikai ir padėti viščiukams – vietoj vištienos ir kitos mėsos kaip įmanoma dažniau rinktis augalinį maistą. Padėti gali nemokamas augalinės mitybos gidas, kurį galite parsisiųsti čia.

 

Foto © Trys paršeliai

Paremk kovą už gyvūnus

15 € 40 € 5 € kita suma

O ką padarysi dabar?

Tu gali jiems padėti

Ar šie gyvūnai gali Tavimi kliautis? Pasirašyk pasižadėjimą imtis realių veiksmų, kuriais padėtum gyvūnams.

Užtruksi vos minutę ir tapsi milijonų gyvūnų balsu

Paremk kovą už gyvūnus

Tavo parama – labai svarbi. Ji padės užtikrinti, kad kova už gyvūnus nesustos tol, kol gyvūnai kentės Lietuvos pramoninėse fermose.

×

Patinka tai, ką skaitai?
Užsiprenumeruok naujienlaiškį.