Paaukok

Sportas ir augalinė mityba

Labas!

Šiandienos tema – sportas ir veganizmas. Kaip sportuoti be varškės, pieno, kiaušinių, vištos krūtinėlių bei kitų sportininkų įprastai pamėgtų maisto produktų ir tuo pat metu nuolatos gerinti ultra maratonų rekordus, išspausti 200 kilogramų nuo krūtinės, užlipti į vieną sudėtingiausių uolų pasaulyje per rekordinį laiką, šešis kartus laimėti prestižines US Open teniso varžybas ir šokiruoti visus nokautuojant didžiausią pasaulyje kovų sporto žvaigždę?

Taip, visa tai išties padarė atletai, nevalgantys mėsos ir kitų gyvūninių produktų. Scott Jurek, Patrik Baboumian, Steph Davis, Serena Williams, Nate Diaz ir daugybė kitų sportininkų yra puikus pavyzdys, įrodantis, kad augalinė mityba tinka bet kokiai sporto šakai: nuo neregėtos ištvermės reikalaujančių 100 mylių ultra maratonų, iki neįtikėtinos jėgos demonstravimo galiūnų varžybose ir visko, kas pakliūna tarp šių sporto šakų: alpinizmas, kovos menai, tenisas, krepšinis, futbolas ir t.t. Kone kiekvienoje sporto šakoje rasime jai atstovaujantį aukšto lygio atletą, pasirinkusį augalinę mitybą.

Skirtumai

Kuo skiriasi sportas valgant augalinį maistą ir jo nevalgant? Iš tiesų – nelabai kuo. Skiriasi tik tam tikrų maistinių medžiagų šaltiniai. Mūsų kūnui nėra svarbu, iš kur tos medžiagos atkeliavo, tad jeigu gausime tuos pačius mikro ir makro elementus bei vitaminus po sporto ir prieš jį, didelio skirtumo nepajusime. Tačiau galbūt pakeisdami mitybą galime ne tik palaikyti esamą lygį, bet ir pagerinti asmeninius pasiekimus

Daugelis sportininkų, tapę veganais, teigia, kad taip. Galbūt tai galime paaiškinti tuo, jog augalinis maistas paprastai yra mažiau riebus, jame nėra cholesterolio ir labai nedaug sočiųjų riebalų, kurie užkemša arterijas. Be to, augalinis maistas kupinas angliavandenių, kurie yra pagrindinis energijos šaltinis. Augaliniai baltymai taip pat turi vieną pranašumą – paprastai jie yra šiek tiek mažiau rūgštiniai nei gyvūniniai. Rūgštingumui pašalinti organizme eikvojamas kalcis – elektrolitas, taip pat naudojamas nervinių impulsų perdavimui. Stipresni nerviniai impulsai yra esminis beveik visų sporto šakų tobulėjimo elementas – treniruodamiesi ir nuolatos kartodami tuos pačius judesius mes tarsi sukuriame optimalesnį kelią, kuriuo nervinis signalas iš smegenų į nervų galiukus atkeliauja stipresnis. Štai kodėl neretai matome atvejų, kai mažiau raumeningi sportininkai būna gerokai stipresni už „raumenų kalnus“: tiesiog jų nerviniai impulsai yra gerokai stipresni ir paverčia turimus raumenis (nors ir mažesnius) daug vertingesniais.

Norintiems pradėti

Jeigu nesportuojate, bet norite pradėti, svarbiausia to imtis neskubant ir įvertinant savo pajėgumus. Persistengimą dažniausiai seka traumos arba peršalimo ligos. Antras svarbiausias aspektas – tinkamai sureguliuota mityba, kurios pagrindą sudaro visavertis maistas (apie jį rašėme „Sveiko veganizmo“ pirmoje ir antroje dalyje). Trečiasis žingsnis – tinkamai pasirinkti maistines medžiagas prieš ir po sporto. Atkreipkite dėmesį, kad neįgyvendinus pirmojo, antras ir trečias žingsnis netenka prasmės, o neįgyvendinus antrojo – trečiasis irgi lieka bevertis.

Prieš sportą rinkitės daugiau angliavandenių turinčius produktus – patiekalus, kurių pagrindą sudaro įvairios grūdinės kultūros, pvz. grikiai, ryžiai, kviečiai, rugiai, bolivinė balanda ir t.t., užkandžiams labiausiai tiks įvairūs vaisiai. Po sporto į racioną verta įtraukti daugiau baltyminio maisto, ypač ankštinių produktų, tokių kaip lęšiai, pupelės, avinžirniai, pupuolės ir daržovių: paprastai jos neturi daug kalorijų, bet beveik visos jos – iš baltymų!

Jau sportuojantiems

Į ką atkreipti dėmesį jau sportuojantiems ir norintiems pakeisti mitybą? Pirmiausia – atsižvelkite į tai, kaip jaučiatės.

Jeigu jaučiatės puikiai, neverta eksperimentuoti keliais kintamaisiais iš karto, t.y. keisti ir mitybos pobūdį (pereiti prie augalinio maisto) ir gaunamas maistines medžiagas, tiesiog pakeiskite atitinkamų maistinių medžiagų šaltinį. Pvz. jogurtą po treniruotės puikiai gali pakeisti daug baltymų turintis tofu, salotas su vištiena – salotos su sojos gabaliukais.

O jeigu jaučiate, kad kažko trūksta, galbūt verta pritaikyti patarimus, skirtus norintiems pradėti? Nebijokite keisti nusistovėjusius dalykus ir atrasti tai, kas iš tiesų tinka jums

Maisto papildai

Maisto papildai nėra tik lengvas būdas papildyti mūsų mitybą trūkstamomis medžiagomis. Nors jie nesukuria stebuklų, teisingai pasirinkus ir teisingai naudojami jie iš tiesų gali suteikti nedidelių pranašumų kiekvienos treniruotės metu. Padauginus tą nedidelį pranašumą iš trijų – keturių treniruočių per savaitę, keturių savaičių per mėnesį, dvylikos mėnesių per metus ir kelerių metų sunkaus darbo, tas nedidelis pranašumas virsta pastebimu skirtumu. Šiuo atveju svarbiausi du aspektai:
Subalansuota mityba – jeigu mūsų mityba yra netinkama, milžiniškos duobės neužlopysim arbatiniu šaukšteliu kreatino, tad net nėra prasmės leisti pinigus papildams.
Nuoseklumas ir pastovumas. Tiek sportuojant nereguliariai, tiek padrikai naudojant papildus jie netenka prasmės.
Tad kokius papildus rinktis? Tai priklauso nuo pasirinktų treniruočių. Jėgos sportininkams, ko gero, svarbiausias papildai – kreatinas ir šakotos grandinės aminorūgštys (BCAA) – jų nesunkiai galima rasti ir veganiškų. Ištvermės sportininkams – energetiniai geliai ar gėrimai, papildyti elektrolitais ir vitaminais. Šiek tiek daugiau aukštos kokybės baltymų pravers visiems, tad žirnių baltymo izoliatas gali būti puikus pasirinkimas tiems, kurie neturi kitos galimybės po treniruotės greitai gauti maistinių medžiagų.

Tikimės, kad šie patarimai padės jums atrasti sportą, tapti stipresniais, greitesniais ir ištvermingesniais! O jeigu norite sužinoti daugiau apie veganizmą ir sportą, rekomenduojame įsigyti knygą Sportuojantis veganas, kurią parašė šio laiško autorius!

Ryto suktinis su „Mi ir Do“ ir riešutų sviestu: puikiam ir maistingam rytui pradėti
 „Joys of Amber“ pusrytiniai obuolių keksiukai
 „Ne vištienos kepsnelis“ siūlo paprastą ir gardų ryžių ir daržovių plovą
 Sveikuoliška raudonųjų lęšių pica pagal „Vegan pipirą“
 „Veg4U“ siūlomi pupelių ir saldžiųjų bulvių kotletukai – tobulas pasirinkimas po treniruotės!
 „Žalia, bet ne žolė“ spagečiai su tofu – dar vienas puikus pasirinkimas grįžus iš treniruoklių salės
 Net ir užkietėję sportininkai mėgsta pasilepinti. Šį kartą „Vegan pipiras“ siūlo žagarėlius

 

Padėk mums padėti gyvūnams

15 € 40 € 5 € kita suma

Gauk naujienas į pašto dėžutę!

Prisijunk prie tūkstančių žmonių, kurie domisi gyvūnų apsaugos situacija Lietuvoje ir prenumeruok mūsų naujienlaiškį.

×

Patinka tai, ką skaitai?
Užsiprenumeruok naujienlaiškį.