Paaukok

Laiškas pradedančiajam veganui

Labas!

VeGegužė sparčiai artėja prie pabaigos. Tikimės, kad mūsų programoje randate naudingų patarimų ir Vegegužės iššūkis Jums įdomus.

Dažnai tapus veganu pasaulis stipriai pasikeičia. Atrodo keista, kad kiti dar nėra veganai, norime juos kuo greičiau paskatinti prisijungti ir darome tai labai entuziastingai. Deja, kartais tas entuziazmas gali pridaryti daugiau žalos nei naudos. Kaip sako mūsų draugas Tobias Leenaert, žymiai svarbiau tai, kas išeina iš mūsų burnos, negu tai, ką į ją dedame.

Šiame laiške norime pasidalinti Tobias Leenaert laišku pradedančiajam veganui, tikimės, kad jis Jums patiks taip labai, kaip kad patinka mums:

Laiškas pradedančiajam veganui

Brangus naujasis vegane,

Sveikinu tave priėmus sprendimą gyventi gailestingai. Jei tau įdomūs keli ilgamečio vegano patarimai, štai keli dalykai, kuriuos noriu pasakyti.

Įtariu, kad veikiausiai šis tavo pasirinkimas nebuvo padarytas tik dėl naudos sau – pasirinkai veganizmą, nes tiki, kad pasaulis gali būti geresnis. Ir, manau, tu jau žinai, kad didžioji pergalė pasauliui yra ne tai, kad vien tu tapai veganu, bet tai, kad gali būti puikiu pavyzdžiu kitiems. Tai, kad kiti tavo dėka pamatys, jog yra geresnis, gyvūnų veisimo ir žudymo nereikalaujantis būdas maitintis. Šioje situacijoje svarbiausi yra skaičiai. Daugelis žmonių valgo mėsą todėl, kad daugelis žmonių valgo mėsą. Taigi, kuo mūsų bus daugiau, tuo lengviau bus į savo pusę patraukti ir dar daugiau žmonių. Turime pasiekti kritinę masę. Štai kodėl tu ir tavo veiksmai yra svarbūs.

Matai, vien tavo buvimo veganu pakanka, kad šalia esantys pasijustų nepatogiai. Tau nereikia net praverti burnos. Jei nori, kad kiti sektų tavo pavyzdžiu (o, kaip sakiau, manau, kad nori), tau teks vaikščioti plonu ledu. Turi elgtis labai atsargiai ir diplomatiškai, nes nenori žmonių atbaidyti. Tau reikia juos pritraukti.

Tad rodyk jiems kelią švelniai. Šypsokis, juokauk, gamink maistą, pasakok istorijas; būk geru pavyzdžiu ir viską, ką darai, daryk nuoširdžiai ir sąžiningai. Nepamokslauk (taip, kaip kad dabar darau aš), nekaltink ir neteisk, nes daugeliui žmonių tai visai nepadeda (net jei tave tai ir pakeitė).

Nieko iš žmonių nesitikėk, ir tikrai nesivilk, kad jie tuojau puls daryti viską iki galo. Nesitikėk, kad jie dabar pat išmes savo odinius batus, diržus ir vilnonius megztinius. Leisk jiems rasti savas priežastis keistis – jos gali nebūti tokios pat, kaip tavosios. Ir labai tavęs prašau – jokiu būdu nedrausk jiems vadintis veganais dėl to, kad tvirtai nesilaiko visų taisyklių.

Žmonės gali pajudėti veganizmo link vedini paskatų, kurios nėra veganizmas ar gailestis. Jie gali pradėti maitintis veganiškai dėl aplinkos spaudimo, susirūpinimo sveikata ar kitų dalykų. Svarbu tai, kad jiems atsidūrus šiame kelyje, pajutus, kad veganiškai valgyti yra daug skaniau ir lengviau, negu jie manė, jų gynyba, nukreipta prieš veganizmą, ima byrėti. Jie lengviau atveria savo protus ir širdis argumentams iš etinės perspektyvos ir tai gali jiems padėti atsidurti ten, kur tu visada norėjai juos matyti.

Tavo užduotis šiame procese yra paskatinti kiekvieną žingsnį, kad ir dėl kokios priežasties, kad ir koks mažas jis bebūtų. Mūsų paskatinimai, o ne kritika, yra tai, kas padės kitiems eiti į priekį. Nedaugelis mūsų gali nueiti visą keliąvienu žingsniu. Juk net ir būdami veganais turime daug ko mokytis. Kantrybė, atjauta ir supratingumas tiek sau, tiek kitiems padės sukurti mūsų trokštamą pasaulį.

Tad stebėdamas žmones būk kantrus, supratingas ir turėk šiek tiek vilties. Patikėk, kad kiekvienas ras jam tinkamą kelią. Šiandien dar nėra taip lengva ir tau, naujam veganui, vis dar reikia turėti daug motyvacijos plaukti prieš srovę. Bet darysis vis lengviau ir lengviau. Veganizmas taps norma, o žmonės susimąstys ir supras visus gyvūnų teisių argumentus. Ir tuomet galiausiai ateis diena, kai tyrinėtojai savo disertacijose svarstys, kaip dabartinis mūsų elgesys su gyvūnais iš viso galėjo būti įmanomas.

Bet iki tol teks dirbti taip gerai, kaip tik galime.
Geriausi linkėjimai,
Tobias Leenaert

Daugiau panašaus tipo tekstų paskaityti galite veganstrategist.org arba jo puslapyje Facebook.

Sotiems pusryčiams „Mi ir Do“ siūlo šią gardžią grybų užtepėlę
O mėgstantiems ką nors įdomiau: „Mi ir Do“ karštas sumuštinis su grybais ir... riešutų sviestu!
Dar vienas egzotiškas pasiūlymas iš „Mi ir Do“ – ryžiai su migdolais ir tahini
Dar vienas įdomus ir netradicinis „Mi ir Do“ pasiūlymas pietums: makaronai su citrinų, pomidorų ir sojų faršo padažu
„Mi ir Do“ špinatų pyragas
Vakarienės idėja pagal „Žalia bet ne žolė“ – cukinijų laiveliai
 „Veg4u“ citrininiai mini tortukai

 

Padėk mums padėti gyvūnams

15 € 40 € 5 € kita suma

Gauk naujienas į pašto dėžutę!

Prisijunk prie tūkstančių žmonių, kurie domisi gyvūnų apsaugos situacija Lietuvoje ir prenumeruok mūsų naujienlaiškį.

×

Patinka tai, ką skaitai?
Užsiprenumeruok naujienlaiškį.