Paaukok

Tankiausiai auginami gyvūnai. Kaip jiems galime padėti?

Viena didžiausių pramoniniuose paukštynuose mėsai auginamų viščiukų gerovės problemų – erdvės trūkumas. Gyvūnai fermose auginami itin ankštai.

Pagal ES reikalavimus, maksimalus leistinas viščiukų laikymo tankumas yra iki 42 kg/m2. Viščiukams sparčiai augant, mažėja erdvės plotas, tenkantis vienam gyvūnui. Tai reiškia, kad viename kvadratiniame metre gali būti sugrūsta net iki 26 gyvūnų. Vienam gyvūnui augimo pabaigoje tenkanti vieta atitinka maždaug A4 formato lapo plotą. Vienam viščiukui tenkantis plotas gali būti mažesnis nei tenka vienai vištai dedeklei kiaušinių paukštynuose.

Tyrimai rodo, kad didelis laikymo tankumas susijęs su silpna kojų sveikata, suprastėjusiu vaikščiojimo gebėjimu ir nukritusiu aktyvumo lygiu.

Europos maisto saugos tarnyba (EFSA), konsultuojanti Europos Sąjungą gyvūnų gerovės klausimais, dar 2000-aisiais teigė, kad „iš gyvūnų elgesio ir kojų sveikatos sutrikimų akivaizdu, jog laikymo tankis turėtų būti 25kg/m2 ar mažesnis tam, kad būtų išvengta didžiųjų gerovės problemų“.

Nors tai nepadės išgelbėti gyvūnų gyvybių, tokios auginimo sąlygos yra absoliutus minimumas, palengvinantis viščiukų kentėjimą pramoninėse fermose. Deja, fermų, Lietuvoje auginančių viščiukus tokiomis sąlygomis, yra vos viena kita.

Nepaisant paplitusio įsitikinimo, kad višta nėra protingas gyvūnas, iš tiesų viščiukai yra socialūs, draugiški ir gudrūs gyvūnai, galintys jausti skausmą.

Viščiukai gali nuspėti ateities įvykius ir supranta, kad objektas neišnyksta, net jeigu jis dingsta iš jų matymo lauko – to nesupranta žmonių vaikai iki dvejų metų. Jie geba save kontroliuoti, susilaikydami dėl geresnio maisto ir supranta savo poziciją socialinėje viščiukų būrio hierarchijoje - šie dalykai įrodo, kad viščiukai suvokia save.

Viščiukai gali atpažinti virš 100 veidų – ir ne tik kitų viščiukų, bet ir žmonių!

Lygiai taip pat kaip mūsų mylimi šunys ar katės viščiukai gali jausti džiaugsmą, liūdesį, baimę, skausmą, frustraciją, vienišumą. Jie netgi murkia kaip katės!

Mes galime padėti šiems paukščiams mažindami mėsos suvartojimą ar atsisakydami jos išvis. Pasinaudokite patarimais iš nemokamo auGalingos mitybos gido! Patarimų apie augalinę, gyvūnams palankią, mitybą ir skanių receptų rasite ir auGalingo pirmadienio puslapyje.

Padėk mums padėti gyvūnams

15 € 40 € 5 € kita suma

Gauk naujienas į pašto dėžutę!

Prisijunk prie tūkstančių žmonių, kurie domisi gyvūnų apsaugos situacija Lietuvoje ir prenumeruok mūsų naujienlaiškį.

×

Patinka tai, ką skaitai?
Užsiprenumeruok naujienlaiškį.