Paaukok

Kaip formuoti sau, aplinkai ir gyvūnams palankius įpročius

Šį kartą pakalbėsime apie įpročius. Kodėl? Nes maitintis veganiškai yra įprotis ir tą suprasdami galime taikyti metodus, skirtus naujų įpročių formavimui.

Pradėkite nuo tikslo – ko norėčiau pasiekti keisdamas mitybą? (sumažinti mėsos suvartojimą iki 1d./sav.; maitintis vegetariškai; maitintis veganiškai; numesti 5kg, priaugti 5kg, etc.)

Geras tikslas:

  • Konkretus Aiškus tikslas reikalingas, kad galėtume sukoncentruoti savo pastangas. Kur; su kuo; kada ir ką veiksiu, norėdamas pasiekti savo tikslo.
  • Pamatuojamas Pamatuojamumas svarbus, kad galėtume stebėti progresą – o tai motyvuoja. Kaip žinosiu, kada tikslas bus pasiektas?
  • Pasiekiamas Tikslas turėtų būti realistiškas, ne per sunkus ir ne per lengvas. Kaip aš galiu pasiekti šio tikslo? Kiek realistiškas tikslas, turint omenyje apribojimus?
  • Apibrėžtas laike Tikslas turi turėti terminą, iki kada jis bus pasiektas. Iki kada norėtum pasiekti tikslą? Ką galiu padaryti per 6 mėn.? Per 6 sav.? Šiandien

Ilgalaikius tikslus skaidykite į mažesnius.

Mėnesiui, savaitei, dienai. Jei tikslas – gyvūninį maistą pakeisti augaliniu, jį galima skaidyti – per mėnesį pakeisiu mėsą, per du – kiaušinius, per tris – gyvūninį pieną ir jo produktus, o šiuos – ir dar smulkiau: kiek receptų išmoksiu, kiek naujų kavinių išbandysiu, kokius produktus įtrauksiu į mitybą etc.

Ženkite pirmą žingsnį

Motyvacija paprastai ateina jau pradėjus keisti mitybą, o ne prieš to imantis. Jei pasyviai lauksime įkvėpimo, jo galime ir nesulaukti, tačiau žengtas pirmas žingsnis dažnai yra stiprus motyvuojantis veiksnys. Motyvacija – elgesio pasekmė, ne priežastis, todėl pradėkite šiandien. Bet kaip? Juk pirmas žingsnis ir yra sunkiausias!

Laikykitės plano

Susiplanuokite, kada apsipirksite, pasilikite laiko pasigaminti vakarienei ir pan. Įrodyta, kad turint detalų planą padidėja tikimybė, kad jo laikysimės nepaisant motyvacijos lygio. Pavyzdžiui, jei mažinate mėsos vartojimą, nusistatykite tikslias dienas, kada mėsą valgysite, o kada ne (tarkime, pirmadieniais, trečiadieniais, penktadieniais ir sekmadieniais – nevalgysite, o antradieniais, ketvirtadieniais, šeštadieniais – valgysite). Taip bus lengviau nuosekliai siekti tikslo.

Suraskite bendraminčių

Ugdant įpročius gali būti svarbus kitų palaikymas. Susiraskite draugą ar šeimos narį, kuris taip pat nori pakeisti mitybą. Jei trūksta palaikymo artimiausioje aplinkoje – nesunkiai surasite bendraminčių grupių internete.

Apsidovanokite

Apsidovanojimas – tai kažkas, kuo save apdovanojame už tinkamus žingsnius tikslo link. Tai gali būti mėgstamos serialo serijos žiūrėjimas, susitikimas su draugu ar drauge, knygos skaitymas – bet kas, kas Jums malonu. Pavyzdžiui, išmokę gaminti naują auGalingą patiekalą, nueikite į kino filmą. Atraskite sau tinkamus!
Kai apsidovanojame, ilgainiui mūsų mąstyme susikuria asociacija tarp elgesio ir apdovanojimo. Žinome, kad po elgesio (kuris pradžioje gali būti ne pats maloniausias) seks malonus atlygis, todėl pradedame norėti taip elgtis.

Pagalvokite, kokios kliūtys ir kaip jas įveiksite

Galbūt tai jūsų tradicinė vakarienė su draugu itin mėsiškoje vietoje? – išsirinkite kavinę, kuri tiktų ir Jums, ir Jūsų draugams. Galbūt daug keliaujate ir ne visada būna galimybių gauti augalinio maisto? – išmokite keletą lengvai pagaminamų ir sočių užkandžių, kuriuos galėtumėte pasiimti į kelionę, receptų.

Keiskite mitybą pamažu

Nereikalaukite iš savęs per daug. Valgome tris (ar daugiau) kartų per dieną, todėl mitybos įpročiai yra tvirti ir juos gali būti sunku pakeisti. Nenorėkite visko iš karto – pakeisti mitybos racioną per vieną dieną sunkiai įmanoma ir nebūtina.
Jei siekiate pašalinti ar sumažinti gyvūninio maisto vartojimą, svarbiausia pakeisti patį maistą ar produktus, kur jie sudaro didelę dalį. Kiaušinių ar pieno milteliai sausainiuose ir panašiuose produktuose sudaro labai nedidelę dalį gyvūninio maisto, tad nebūtina savęs kankinti atidžiai skaitant visas prekių etiketes ir ieškant menkiausių jų pėdsakų.

Kiek trunka išsiugdyti įprotį?

Nors įprasta manyti, kad šis laikotarpis yra maždaug 21 diena, 2010 m. įpročius tyręs JAV atliktas tyrimas parodė, kad įpročiui susiformuoti prireikė vidutiniškai 66 dienų (nuo 18 iki 254 dienų). Tas pats tyrimas nustatė, kad vienas ar keli nusižengimai naujai formuojamam įpročiui neturi įtakos. Kitaip sakant, nėra svarbu, jei karts nuo karto „nusižengiame“, svarbu judėti tolyn. Taigi, jei motyvacija mažėja, nesmerkite savęs už nesėkmes. Kaltė ir savigrauža nepadeda motyvuotis. Prisiminkite, kodėl pradėjote, susikoncentruokite net ir į mažus laimėjimus ir judėkite toliau.

Sėkmės!

Daugiau apie motyvaciją ir įpročius galite rasti http://jamesclear.com/motivation

Magic mushrooms užtepėlė mėgstantiems stiprius pusryčius
Tiesiog puikūs blyneliai pagal „Joys of Amber
Bandelės su pievagrybiais – sotus ir skanus pasirinkimas pietums. Be to, jį lengva atsinešti į darbovietę ar universitetą!
Na o „Vegan pipiras“ pietums siūlo išmėginti šiuos sočius rutuliukus su grikių makaronais
Bulviniai blynai vakarienei primena mums vaikystę... „Veganulis“ pasirūpins, kad šie prisiminimai būtų skanūs
Šaltesnį vakarą siūlom išmėginti šildančią „Joys of Amber“ pomidorų sriubą
Mes netikim, kad sugebėsit atsispirti šiam Magic mushrooms aguoniniam pyragui!

 

Padėk mums padėti gyvūnams

15 € 40 € 5 € kita suma

Gauk naujienas į pašto dėžutę!

Prisijunk prie tūkstančių žmonių, kurie domisi gyvūnų apsaugos situacija Lietuvoje ir prenumeruok mūsų naujienlaiškį.

×

Patinka tai, ką skaitai?
Užsiprenumeruok naujienlaiškį.