Paaukok

Kas laukia vištų Lietuvoje?

Gruodžio 1 dieną didžiausia pasaulyje viešbučių grupė IHG* paskelbė, kad iki 2025 nebenaudos narvuose laikomų vištų kiaušinių. Prieš mėnesį tą pačią žinią paskelbė prekybos centras Lidl. Vienas po kito didžiuliai verslai atsisako naudoti žiauriu būdu išgaunamus kiaušinius. JAV, Vakarų Europos šalyse didžioji dalis maistui kiaušinius naudojančios rinkos jau atsisakė narvuose augintų vištų kiaušinių. Gyvūnų gerovės aukštinimo tendencija ateina ir į Lietuvą. Ką tai reiškia vištoms ir kiaušinių verslui?

IHG atsisako narvuose augintų vištų kiaušinių paskatinti Open Wing Alliance

Dauguma pramoninių fermų turės keisti vištų auginimo sąlygas. Vietoj narvų sistemos jos greičiausiai pereis prie vištų laikymo ant kraiko (kitos sistemos būtų labai brangios) ir turės laikyti dedekles vištas dideliame plote. Aišku, tai nereiškia, jog vištos turės labai daug laisvės, nes jos vis tiek liks uždarytos ir jų bus daug mažoje erdvėje. Tai nėra idealu, bet jos bent galės vaikščioti, išskleisti sparnus, tupėti ant laktų, valytis plunksnas kraike. Šių esminių biologinių poreikių dedeklės narvuose patenkinti negali.

Narvuose auginamų vištų ferma

Kai didžiulės įmonės imasi keisti savo kiaušinių tiekimo politiką, tai reiškia didžiulius teigiamus pokyčius gyvūnams. O kiaušinių fermoms? Lietuvoje yra tik du paukštynai, kurie šiuo metu laiko vištas ant kraiko ir pardavinėja numeriu 2 pažymėtus kiaušinius. Tai ŽŪB „Sparnai“ ir „Vievio paukštynas“. Abu šie paukštynai taip pat daug vištų laiko ir narvuose. Ateityje galimi tik du scenarijai: daugiau paukštynų pradeda laikyti vištas ant kraiko arba jie bankrutuoja, nes nebeturi kam parduoti kiaušinių. Lidl Lietuvoje jau dabar pardavinėja ant kraiko laikomų vištų kiaušinius, bet jie iš užsienio. Galbūt verslai, kurie nenorės keistis, dės vilčių į produkcijos eksportą, bet greitai jie nebeturės kam ir kur parduoti narvuose laikomų vištų kiaušinių.

Kampanijos prieš tokį žiaurumą prieš gyvūnus vyksta visame pasaulyje ir jos labai sėkmingos. Pavyzdžiui, vos per kelis metus trukusias kampanijas, JAV narvuose auginamų kiaušinių atsisakė virš 90% kiaušinių rinkos turinčių verslų. Didžiojoje Britanijoje vos per keturis mėnesius 95% mažmenininkų įsipareigojo nebenaudoti tokiomis sąlygomis gautų kiaušinių. Tarptautinė koalicija „Open Wing Alliance“ turi aktyvių narių daugelyje šalių ir užtikrins, kad narvai taptų istorija.

Daugiau informacijos apie vištų laikymą narvuose rasite čia.

*Lietuvoje jiems priklauso Holiday Inn ir Crowne Plaza.

Padėk mums padėti gyvūnams

15 € 40 € 5 € kita suma

Gauk naujienas į pašto dėžutę!

Prisijunk prie tūkstančių žmonių, kurie domisi gyvūnų apsaugos situacija Lietuvoje ir prenumeruok mūsų naujienlaiškį.

×

Patinka tai, ką skaitai?
Užsiprenumeruok naujienlaiškį.